پردازش پسماندهای شهری (تبدیل پسماندهای شهری به کود آلی)

در حال حاضر در کارخانه تولید کود آلی، پسماندهای شهری جداسازي  و از محل پسماندهای آلی كمپوست (کودآلی) تولید می شود. حدود 70 درصد از زايدات توليدي را مواد آلي و پسمانده هاي مواد غذايي تشكيل مي دهد، این میزان استفاده از فرآيند كمپوست سازي به جهت دفع صحيح و بهداشتي زايدات توليدي و انجام پردازش علمي بر روي زايدات توليدي منطقي به نظر مي رسد. در اين کارخانه پسماندهاي آلي از پسماندهاي خشك جداسازي شده و در پروسه تخمير هوازي به كمپوست تبديل مي شود و مواد خشك به روش هاي بهينه جدا سازي شده و به چرخه توليد باز خواهند گشت که این فرایند موجب بهبود محيط زيست شهري و بهبود وضعيت اجتماعي و بهداشتي مردم خواهد شد.

از جمله مزایای زیست محیطی احداث واحدهای پردازش عبارت است از:

  • كاهش شيرابه و عدم توليد گازهاي گلخانه اي ( متان)
  • كاهش ميزان مواد دفني و افزايش طول عمر مراكز دفن
  • جلوگيري از دفن مواد با ارزش
  • جلوگیری از انتشار بوی نامطبوع و بهبود هوای منطقه در اطراف کارخانه و حفظ بهداشت محیط

مزایای اقتصادی:

  • كاهش هزينه ها در مركز دفن به دليل جلوگيري از دفن زباله
  • توليد كمپوست ، فروش آن و كسب در آمد
  • جلوگيري از هدر رفتن ساليانه چندين هكتار زمين ناشي از دفن پسماندها
  • ايجاد اشتغال و درآمدزائي
  • بازيافت پسماند هاي خشك با ارزش ، فروش آنها و كسب در آمد

از سوي ديگر با توجه به سياستهاي كلان وزارت كشاورزي مبني بر جايگزيني كودهاي بيولوژيك و كود كمپوست به جاي كودهاي شيميايي، با هدف افزايش مواد آلي در اراضي كشاورزي و حاصلخيز نمودن اراضي، توليد كود كمپوست با كيفيت و براساس استانداردهاي روز جهاني از ديگر برنامه هاي شرکت مدیریت پسماند مي باشد كه توليد كمپوست و بسته بندي در كيسه هاي مختلف باعث كاهش هزينه هاي حمل و نقل و همچنين استفاده راحت تر كشاورزان در سيستم هاي كود دهي به اراضي خواهد گرديد.

كود كمپوست

با توجه با اينكه بيش از نيمي از پسماندهای شهري را مواد آلي و قابل تجزيه تشكيل مي دهد توليد كمپوست بعنوان يك روش دفع زباله مي تواند بسيار مفيد باشد .

كمپوست از كلمه لاتين COMPOSITUS به معناي مخلوط و تركيب گرفته شده و كمپوست سازي يك فرايند طبيعي ، هوازي ، مستمر و پويا است كه بوسيله ميكرو ارگانيسمهايي چون باكتريها ، قارچها و اكتينوميسها انجام مي شود اساس فرايند كمپوست شامل پنج مرحله مي باشد :

1- آماده سازي مواد خام

2- فرايند كمپوست

3- رسيدن كمپوست

4- سرند كردن

5- انبار سازي و ذخيره

ابتدا حجم مشخصي از مواد آلي ، با هم به طرز مناسب مخلوط ميشوند . هوا و آب به توده اضافه مي شود تا ميكرو ارگانيسمهاي مخلوط همراه با مواد مغذي ، شروع به فعاليت كنند اين مرحله فعالیت كمپوست حدود 1 ماه طول مي كشد . در اين مدت حرارت به اندازه كافي بالا مي رود و پاتوژنها بيماريزا ، لاروهاي آزاد و انگلها كشته مي شوند . بعد از كامل شدن اين مرحله ، كمپوست وارد رسيدن و بهبود يافتن مي شود كه دو ماه ديگر طول ميكشد در اين مرحله فعاليت ميكروبي با آهنگ كندتر از مرحله اول ادامه مي يابد . بعد از حدود 3 ماه كمپوست بايد الك شود تا مواد غير قابل كمپوست شدن مانند سنگ ، شيشه ، پلاستيك و ... از كمپوست جدا شوند . غربال كردن باعث يكنواخت شدن اندازه ذرات ، بهبود حجم مواد و بالا رفتن كيفيت كمپوست مي شود . سپس 3 ماه ديگر بايد بگذرد تا كمپوست تثبيت شود . در زمان تثبيت ، كمپوست خاكستري تيره رنگ با بويي ملايم به نظر ميرسد كه ميتواند براي استفاده ذخيره گردد يا براي فروش به بازار فرستاده شود . مدت زماني كه طول ميكشد تا مواد خام تبديل به كمپوست رسيده شوند 90 روز مي باشد اما ار انجائيكه فرايند كمپوست ادامه مي يابد تا مواد مقاومتر تجزيه شوند 90 روز ديگر براي تثبيت كامل مورد نياز است .

 

دفن بهداشتی پسماندهای شهری

 

از آنجايي كه تمامي فعاليتهاي بشري به نوعي منجر به توليد پسماند مي گردد شيوه هاي دفع پسماند ها مي بايست به گونه اي انتخاب گردد كه پاسخگوي رشد روز افزون توليد پسماند ها و آلودگيهاي ناشي از آنها گردند پروژه ترانشه دفن بهداشتي پاسخگوي بخش قابل دفن پسماند هاي شهري مي باشد در روش دفن بهداشتي پسماندها به گونه هايي دفن مي گردند كه هيچگونه خطري در رابطه با آلودگيهاي آبهاي زير زميني از طريق نفوذ شيرابه ها ، آلودگي خاك از طريق مجاورت با پسماند ها و آلودگي هوا از طريق فشار گازهاي گلخانه اي كه در طول فرآيند هاي بيولوژيكي حاصل مي گردد را ايجاد نمي نمايد بعلاوه در اين روش بدليل استفاده از پوشش روزانه و پوشش نهايي از ايجاد چشم اندازهاي ناخوشايند و مناظر نا زيبا جلوگيري بعمل می آورد.پسماند هاي جامد شهري در صورتيكه بصورت غير بهداشتي و غير اصولي دفع گردند مشكلات زيست محيطي و اجتماعي فراواني را به همراه خواهد داشت كه جبران آنها نيازمند صرف هزينه هاي بالا مي باشد بعضا اين مشكلات حتي با صرف هزينه هاي بالا نيز جبران نا پذير مي باشد از سوي ديگر در سيستم غير بهداشتي دفن پسماند ها به دليل عدم رعايت اصول فني و مهندسي وجود فضاي بسيار زياد الزامي مي باشد اما در روش دفن بهداشتی با صرف هزينه هاي اوليه احداث و نيز هزينه هاي راهبري پروژه ، از حداقل فضاي ممكن به منظور دفن پسماند ها به روش بهداشتي و اصولي استفاده مي شود

اوقات شرعی

آمار بازدید سایت

امروز
دیرور
این هفته
هفته گذشته
این ماه
ماه گذشته
کل بازدید
106
432
3360
7946
22335
27505
1699262

پیش بینی امروز
456

7.92%
13.77%
11.25%
1.04%
0.16%
65.85%

آدرس آی پی شما:52.91.221.160

ارتباط با مدیرعامل

ارتباط با ما

آدرس شرکت: شاهین شهر، بلوار امام خمینی،خیابان شهید بهشتی(مخابرات)، انتهای فرعی 9 غربی، پلاک68، شرکت مدیریت پسماند شهرداریها
تلفن: 03145290800
فکس: 03145366850

 آدرس کارخانه: اتوبان اصفهان-تهران، نرسیده به پلیس راه، کیلومتر 8 جاده چرمشهر
تلفکس: 03145644030

bluebrowncustomgreenorangepinkredturquoiseyellow